Barevná typologie

     

   Barevná typologie slouží jako doplněk, závěrečná tečka při celkovém doladění našeho osobního stylu. Výběr konkrétních barev, které nám sluší, záleží právě na souhře našeho osobního stylu a barevného typu. Barevný typ se řídí podle barvy naší pleti, očí, vlasů. Jeho nalezení je důležité zejména proto, abychom věděly, které barvy můžeme nosit blízko u obličeje a co se týká líčení.

   Náš šatník by měl obsahovat základní kusy oblečení v neutrálních barvách (černá, šedá, hnědá, bílá, krémová) vhodného odstínu , ke kterým potom můžeme kombinovat barvy ostatní. A celkově bychom měly dbát na to, aby základ šatníku byl tvořen zhruba ze tří barev, které k sobě ladí a které nám zároveň nejvíc sluší.

   Na začátku bychom si měly odpovědět na otázku, zda se k nám hodí lépe barvy teplé, hřejivé, se zlatým podtónem, jakoby prozářené sluncem, nebo naopak barvy studené, s podtónem stříbrným, zalité měsíčním světlem. Závisí to právě na tónu naší pleti a zjistíme to nejlépe přiložením látky v příslušné barvě k obličeji (nenalíčené a se zakrytými vlasy). Pokud si odpovíme na otázku, zda teplé, či studené, čeká nás další rozdělení, a to světlé a tmavé. A hned tu máme čtyři barevné typy.

  • JARO - teplý světlý typ - jaro znázorňuje svěžest a jas - nové světlé zelené lístečky pučící na stromech, jemné světlé kvítky deroucí se ze země (hráškově zelená, korálově červená, pampelišková žluť)
  • LÉTO - studený světlý typ - léto symbolizuje jasné barvy, kterým ale ostré slunce dodává mlhavý chladivý nádech (pastelové barvy - mátová, růžová, bledě modrá)
  • PODZIM - teplý tmavý typ - podzim hraje teplými zemitými barvami - červenou, oranžovou, žlutou, hnědou. (třeba i švestkovou modrou, stačí si představit, jaké to je, když napadá podzimní listí)
  • ZIMA - studený tmavý typ - zima je období chladných kontrastů - černé a bílé (a dalších jasných kontrastních studených barev - ledově modrá, jasně červená)

   Dříve se rozlišovaly pouze tyto čtyři základní barevné typy. Postupem času došlo k jejich jemnějšímu rozdělení do dalších podtypů. Informace na téma barevné typologie se objevují již desítky let, já jsem si pro názornost vypůjčila ucelený přehled ze stránek blogu https://beautyandsensitivity.blogspot.cz/2013/10/barevna-typologie-aneb-ktere-barvy-nam.html, jehož autorka se aktivně věnuje barevné typologii.

 

 

Tlumené světlé jaro

Diana Agron

Charakteristika: vysoká tlumenost (nízký kontrast), vysoká světlost, neutrálnost až teplo
 
Barvy pro tento typ by měly být tlumené a světlé zároveň. Je zde jistá podobnost se světlým tlumeným létem, nicméně tomuto typu budou více sedět tlumené barvy s teplým nádechem. Od typického světlého jarního typu se liší v míře jasnosti, kterou světlé jaro snese ve vyšší míře.

 

 

 

 

Světlé jaro

Taylor Swift

Charakteristika: vysoká světlost, neutrálnost až teplo, střední kontrast

Primární vlastností tohoto typu je světlost. Od tlumeného jara se odlišuje vyšší jasností, od světlého léta zase potřebou teplejších odstínů barev.

 

 

 

 

Teplé jaro

Nicole Kidman

Charakteristika: vysoké teplo, střední kontrast, střední tmavost

Nejdůležitějším aspektem při výběru barev pro tento typ je teplota barvy, která musí být vysoká. Oproti teplému podzimu však vyžaduje barvy světlejší.

 

 

 

 

Kontrastní jaro

Emilie de Ravin

Charakteristika: vysoký kontrast, neutrálnost až teplo, střední tmavost


Jak už napovídá název tohoto typu, nejdůležitější je pro něj kontrast. Barvy musí být opravdu jasné, přesný opak zašedlé tlumenosti. Sedět mu budou i ostré kontrasty, které ostatní typy obírají o krásu, jako je například černo-bílá kombinace. Od kontrastní zimy se liší ve snášenlivosti teploty barev. Tomuto typu více sednou teplejší odstíny.
Ve tváři zastupitelek je jasný kontrast, hlavně v očích, které jsou na první pohled až neuvěřitelně zářivé.

 

 

 

Světlé léto

Reese Witherspoon

Charakteristika: vysoká světlost, neutrálnost až chlad, nižší až střední kontrast

Dominantní vlastností toho typu je opět světlost, kterou ale na rozdíl od světlého jara vyžaduje v chladnější odstínech barevné škály.
Od tlumeného světlého léta se opět odlišuje potřebou poměrně jasnějších odstínů.

 

 

 

Tlumené světlé léto

Jessica Biel

Charakteristika: vysoká tlumenost (nízký kontrast), světlost, neutrálnost až chlad

Vyžaduje barvy tlumené, ale zároveň světlé. Od tlumeného světlého jara se liší potřebou chladnějších barev. Od tmavého tlumeného léta se logicky liší potřebou světlejších odstínů z palety chladných tlumených barev.

 

 

 

 

Tlumené tmavé léto

Natalie Zea

Charakteristika: vysoká tlumenost (nízký kontrast), střední 
tmavost, neutrálnost až chlad
 
Tomuto typu nejlépe přistanou tmavší tlumené chladné barvy. Má vyšší tmavost než světlé tlumené léto ale zároveň nižší tmavost než tlumená zima. Od tlumeného podzimu se liší potřebou chladnějšího odstínu barvy.
Chladné léto

Kimberly Williams

Charakteristika: vysoký chlad, střední kontrast, střední tmavost

Tento typ vyžaduje barvy hlavně chladné. Podobnost bychom nalezli s chladnou zimou, avšak tento typ upřednostňuje méně syté a tmavé odstíny.

 

 

 

 

 

Tmavý podzim

Eva Mendez

Charakteristika: vysoká tmavost, neutrálnost až teplo, střední až vyšší kontrast

Jak už název napovídá, primární vlastnost při výběru správné barvy pro tento typ je tmavost. Jako jeden z mála typů snese černou barvu. Podobnost můžeme nalézt u tmavého zimního typu, s tím rozdílem, že tmavý podzim opět vybírá z teplejších odstínů tmavých barev.
Představitelky tohoto typů mívají tmavé oči i vlasy, modrookou blondýnu mezi nimi opravu nenaleznete :-)

 

 

 

Tlumený tmavý podzim

Celine Dion

Charakteristika: vysoká tlumenost, vyšší tmavost, neutrálnost až teplo
 
Barvy pro tento typ by měly být tlumené, tmavé a v teplejším odstínu. Opět vzniká podobnost s tmavým tlumeným létem, ovšem s rozdílem v potřebné teplotě barev. Dále je podobnost se světlým tlumeným podzimem, avšak tento typ vyžaduje tmavší barvy.

 

 

 

 

 

Tlumený světlý podzim

Ashley Olsen, Mary Kate Olsen

Charakteristika: vysoká tlumenost, nízká až střední tmavost, neutrálnost až teplo

Typ podobný tlumenému jaru, ale potřebuje tmavší zemitější odstíny barev. Oproti tmavému tlumenému podzimu naopak vyžaduje světlejší odstíny z barevné palety.
 

 

 

 

Teplý podzim

Kate Mara

Charakteristika: vysoké teplo, střední kontrast, střední tmavost

Tento typ potřebuje velmi teplé zemité barvy. Od teplého jara se barvy tohoto typu liší v tmavosti a sytosti.

 

 

 

 

 

Tmavá zima

Anne Hathaway

Charakteristika: vysoká tmavost, neutrálnost až chlad, střední až vyšší kontrast

Podobně jako tmavý podzim, i tento typ vyžaduje primárně tmavé barvy. Rozdíl je ale v toleranci teploty barvy - zimě sedí kromě barev neutrální teploty i barvy chladnější.
Tomuto typu opět sedí černá barva více, než jiným typům.

 

 

 

 

Tlumená tmavá zima

Ginnifer Goodwin

Charakteristika: vyšší tmavost, tlumenost, neutrálnost až chlad

Typ podobný tmavé zimě, avšak vyžadující tlumenější verzi tmavých barev. Často se zaměňuje s tmavým tlumeným létem, nicméně nositelky tohoto typu mají celkově tmavší barevnost, i když také vyžadují chladnější tmavší tlumené barvy.

 

 

 

 

Chladná zima

Jennifer Connelly

Charakteristika: vysoký chlad, střední až vyšší tmavost, vyšší kontrast

Barvy tohoto typu by měly být hodně chladné. Od chladného letního typu se odlišuje potřebou tmavších sytějších odstínů, avšak barvy by měly být méně jasné než u kontrastní zimy.

 

 

 

 

Kontrastní zima

Megan Fox

Charakteristika: vysoký kontrast, neutrálnost až chlad, střední tmavost

Barevný kruh nám uzavírá kontrastní zima. Ta podle názvu opět vyžaduje v barvě vysoký kontrast. Oproti kontrastnímu jaru ale dobře snáší i chladnější barvy.
Tento typ má také velice jasné kontrastní oči, které ho výrazně odlišují od chladné zimy.